MOCKBA MOCKBA (3)

úterý 2. únor 2010 12:43

Když jsem byla v sedmé třídě, ve škole jsme my, kterým to přišlo v čase pubertálního vzdoru vhod, odmítli oslovovat „paní učitelky“ „soudružkami“, ale ještě jsme se často spletli a samy „soudružky“ nás musely někdy napomínat, že už nejsou „soudružkami“, ale „paními“. Se směsí zadostiučinění a smutku si vzpomínám na učitelky (paní i soudružky) ruštiny. Vzpomínám si, jak zkrotly. Vzpomínám si totiž, jak nás, neposlušné žáky, kteří byli doopravdy k nesnesení, ještě krátce předtím s jistou škodolibostí napomínaly, abychom tu ruštinu, pro Boha (který ještě neexistoval), brali vážně, protože z ní budeme jednoho dne maturovat.

Tím nás měly v hrsti. Přestože maturita byla ještě v nedohlednu stejně, jako byl kdysi v nedohlednu zasněžený listopad, byla nezpochybnitelná jako dospělost. Krátce nato jsme, pubertálně nahlas a bez slušnosti, vyhlásili, že se ruštinu učit nebudeme, a vystrašené ruštinářky se před katedrou chovaly podivně poníženě. Na konferenci se rozhodlo, že se v sedmé třídě už nevyplatí začít s vyučováním němčiny (až dnes chápu, že možná hrála roli i snaha učitelského sboru neobrat kolegyně o zaměstnání), ale z hodin ruštiny se staly směšné hodiny nicnedělání.

Až na jednu paní učitelku (skutečně paní), která byla slavná tím, že byla bývalá baletka a že jedna ze soch na Slavíně, bratislavském památníku padlým sovětským vojákům, byla vytesána podle ní (v té době se dala podoba ještě dobře rozpoznat). Tato paní učitelka nám totiž na hodinách ruštiny, i když slovensky, vyprávěla děje Puškinových básní. A i když si myslím, že na moje třináctileté spolužáky to nijak zvlášť nezapůsobilo, mě uchvátila.  Dnes si ji pamatuji spíš jako sochu s revolučně zdviženýma rukama a vlajícími vlasy vedle urostlého kamenného vojáka, ale i tak jsem jí doteď za toho Puškina vděčná, ruština-neruština.

M.jpg

(Březen, 2009)

Svetlana Žuchová

Související články


Svetlana Žuchová

Svetlana Žuchová

"Bücher, hat der Dichter Jean-Paul einmal bemerkt, sind dickere Briefe an Freunde."

Čeština není můj rodný jazyk, proto se omlouvám za chyby!

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora