Nejtrvalejší bydliště (2)

středa 24. únor 2010 08:12

Tentokrát hlavně fotky.

Ten fotoaparát je dárek od mámy, na naše poslední společné Vánoce. Významné je to i proto, že máma kupovala málo dárku. Možná pomohlo, že můj původní fotoaparát byl už několik měsíců pokažen a jé jsem si půjčovala mámin, možná chtěla mít svůj fotoaparát jenom pro sebe, nechtěla se bát, že jej rozbiji nebo ztratím, když mi v ty Vánoce navrhla, že mi koupí nový.

Já jsem vyšla v zmrzlé dopoledne fotografovat pro Thea Bratislavu, v které ještě nikdy nebyl. Všechny tyto věci si představuji, jak se procházím po tichých ulicích a fotografuji, jak mi tuhnout prsty zimou, jak svítí slunce a lítají čajky, vlastně čajky jsem si tehdy ještě nepředstavovala, čajky jsem v to povánoční dopoledne objevila. Bylo dvacátého osmého prosince. Rok dva tisíce osm. Šla jsem k Dunaji, na nábřeží, ovlivněna banální představou, že Dunaj je nejbratislavskejší, a tam jsem tehdy objevila čajky ligotající se v zimním mrazivém slunci.

BB.jpg

CC.jpg

FF.jpg

DD.jpg

EE.jpg

Za rok tam jdeme znovu, já a Theo, který Bratislavu již dobře zná. A já již znám čajky, jdu tentokrát jako na hotové. Čajky se ligotají ve světle jako rybí šupiny, které našim prarodičům nosily štěstí. Když otec zemřel, odevzdali nám v nemocnici jeho peněženku, a jedné v příhradek jsem našla dávní seschlou rybí šupinku. Tyto Vánoce, naše druhé Vánoce s Theem a první bez otce, poprvé v životě smažím kapra já, a na stole nechám uschnout umyté vánoční šupiny, které chci odložit pro štěstí. Jednu sobě, jednu Theovi, vysvětlím mu starou tradici. Na druhý den paní uklízečka šupinky uklidí do odpadkového koše, nikdy víc je nenajdeme.

Jedna.jpg

Dva.jpg

Tri.jpg

Styri.jpg

Pat.jpg

Sest.jpg

Sedem.jpg

Osem.jpg

(Praha, 20.-24.února, 2010)

 

Svetlana Žuchová

Svetlana Žuchová

Svetlana Žuchová

"Bücher, hat der Dichter Jean-Paul einmal bemerkt, sind dickere Briefe an Freunde."

Čeština není můj rodný jazyk, proto se omlouvám za chyby!

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora