Co byste udělali za 20 korun?

pondělí 14. červen 2010 17:12

Byla jsme si koupit něco k jídlu, v malých potravinách nedaleko nemocnice. Kolem právě procházela skupina mladých lidí, několik kluků a holek, přibližně ve věku studentů gymnázia, mluvili po německy.

Působili bezstarostně, venku je konečně hezký letný den, smáli se, oblečeni v pestrých šatech si užívali prázdniny. Jedno z děvčat, v krátkých kalhotách a s kloboukem na hlavě, se světlými kudrnatými vlasy, vešla do obchodu a ptala se paní prodavačky, jestli umí anglicky. Paní prodavačka kroutila hlavou, ale holka to zkoušela dále, neví paní prodavačka náhodou, kde je zde v okolí nějaký park, stromy a lavičky a tak?

Paní prodavačka nerozumí, „Ne, ne“, říká a dále kroutí hlavou, až to holka pochopí a utíká ven za ostatními. „Die hat nichts verstanden,“ „Ničemu nerozuměla,“ oznamuje svým kamarádům. „Měla si jí nabídnout padesát centů,“ odpovídá jí jeden z kluků, „Nebo sedmdesát pět, to bys viděla, kolik by ti toho řekla.“

Padesát centů je podle dnešního kurzu 12,84 korun, sedmdesát pět centů 19,26 korun. Němečtí studenti odhadují, že za 13, případně 20 korun by se pražská paní prodavačka snažila. Nemám v úmyslu pátrat po logice, po tom, jestli si němečtí gymnazisti myslí, že paní prodavačka tají svou znalost angličtiny, protože se jí nechce, ale za dvacet korun by svou línost překonala, nebo si dokonce myslí, že předstírala neznalost záměrně, aby ji nabídli úplatek. Zdá se mi, že tato úvaha zachází přidaleko. Z tohoto úlomku pouliční konverzace je spíš zřejmé, jaké mají mladí němečtí lidi, kteří se, odhaduji, narodili již v devadesátých letech, představy o svých sousedech. Škoda.

Svetlana Žuchová

Svetlana Žuchová

Svetlana Žuchová

"Bücher, hat der Dichter Jean-Paul einmal bemerkt, sind dickere Briefe an Freunde."

Čeština není můj rodný jazyk, proto se omlouvám za chyby!

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora